top of page

Tohumun İzinde, Pedalla Projesi

Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği olarak İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyi işbirliği ile "Tohumun İzinde, Pedalla" sloganı ile 21-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında Samsun'dan Ayder Yaylası'na pedalladık.Tur kapsamında ilçelerde dâhil toplam 820,0 kilometre yol katedildi. Bisiklet turu ile organik tarım çiftlikleri, yerel pazarlar, yerel yönetimler ve yerel yönetimlere bağlı kent konseyleri ziyaret edilerek atalık tohumlar hakkında farkındalık yaratıldı.

21 Ağustos 2017:"Tohumun İzinde, Pedalla" projemiz İlkadım Belediyesi önünden İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı Musa YÜKSEL, İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Bünyamin KOCAOĞLU, İlkadım Kent Konseyi Genel Sekteri İbrahim Kurt, İlkadım Belediyesi Personeli ve Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyelerinin katılımıyla başlamıştır.

21 Ağustos 2017: Terme Belediye Başkanı Sayın, Şenol KUL' u makamında ziyaret ederek "Tohumun İzinde, Pedalla" projemiz hakkında bilgilendirme yaptık. Bilgilendirmenin ardından İlkadım Belediye Başkanı Sayın, Erdoğan TOK'un hediyelerini kendilerine takdim ettik.

22 Ağustos 2017:"Tohumun İzinde Pedalla" projemiz kapsamında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İSLAM' ı ziyaret ederek projemiz hakkında bilgi verdik.Prof. Dr. Ali İSLAM tarafından Organik Tarım, Organik Tarım Uygulamaları, Yerli Tohum,Organik Tarımda Sertifikasyon, Genetik Kaçakçılık ve Ordu'da Organik Tarım üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldık.

24 Ağustos 2017:"Tohumun İzinde Pedalla" projesi kapsamında Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyini ziyaret ederek projemiz hakkında ayrıntılı bilgi verdik.Ziyaretimiz sırasında bizleri misafir eden Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Mustafa YAYLALI, Kent Konseyi Genel Sekreteri Ali AYVAZOĞLU,Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan SULA ve Kent Konseyi Personeline sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

26 Ağustos 2017:"Tohumun İzinde, Pedalla" proje ekibi olarak Rize şehir merkezine 24 kilometre uzaklıkta bulunan ÇAYKUR Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ambarlık Çay Fabrikasını ziyaret ederek fabrika yetkililerine ve çalışanlarına projemiz hakkında ayrıntılı bilgi verdik.Ziyaretimiz sırasında Fabrika Üretim Müdürü ve Yüksek Ziraat Mühendisi Hakan BİRBEN tarafından proje ekibimize organik çay üretimi ve bölgede çay üretimi yapan aileler hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Fabrika ziyaretimizi ayarlayarak proje ekibimize eşlik eden Ziraat Mühendisi Halil İbrahim AZAKLI' ya sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

21 Ağustos 2017:Projemiz kapsamında ilk durağımız Terme Yenicami Köyü (Mahallesi) oldu.Köy Muhtarı Şaban SUBAŞI bize evinin kapısını açarak öğle yemeğinde misafir etti.Yemek sonrası köyde yetiştirilen ürünler ve organik tarım üzerine sohbet ettik.Köylünün üretimde ziraat (hibrit) tohumu kullandığını belirterek temel geçim kaynaklarının fındık ve hayvancılık olduğunu söyledi.

22 Ağustos 2017:"Tohumun İzinde, Pedalla" projemiz kapsamında Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyini ziyaret ettik ve projemiz hakkında bilgi verdik.Ziyaretimiz sırasında Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Doç. Dr. Özgür Engin YURT ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkan Vekili Levent YILDIRIM bizleri misafir etti.

22 Ağustos 2017:"Tohumun İzinde, Pedalla" projemiz kapsamında Giresun Kent Konseyini ziyaret ettik ve projemiz hakkında ayrıntılı bilgi verdik. Ziyaretimiz sırasında Giresun Kent Konseyi Başkanı Mimar N. Uğur KARAİBRAHİMOĞLU, Giresun Kent Konseyi Genel Sekreteri Ali Murat YILMAZ ve Giresun Kent Konseyi Çevre Kültür Derneği Temsilcisi Adem BIÇAKÇI bizleri misafir etti.

24 Ağustos 2017:Trabzon şehir merkezinde haftanın yedi günü açık olan "Kadınlar Pazarı" nı ziyaret ettik.Bölge halkının yerli ürünlerini satış için indirdiği pazarda standlarda ağırlıklı olarak hibrit tohumlar satışa sunulmak üzere hazırlanmıştı.Yerel halk ile yaptığımız sohbetlerde organik ürünlerin eskiye göre insanlar tarafindan daha çok ilgi gördüğünü ama ellerindeki organik ürünlerin pazarın ihtiyacını karşılayamayacak kadar az olduğunu dile getirdiler.

26 Ağustos 2017:"Proje ekibimizi Ayder Yaylası'nda yalnız bırakmayan İlkadım Belediyesi Sosyal Yardımlaşma ve Temizlik İşleri Müdürü Özcan YILMAZ'a,İlkadım Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Strateji Uzmanı Kemal ŞEN'e,İlkadım Kent Konseyi Genel Sekreteri İbrahim KURT'a ve Belediye Başkanımız Sayın Erdoğan TOK'a destekleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

bottom of page